Ευκαιρία για την «μεγάλη κυρία»

03.01.2017 - 14:18

Στο εναρκτήριο ματς για το 2017 στην Α’ κατηγορία της Κύπρου, η Ανόρθωση φιλοξενείται από την ΑΕ Ζακακίου, μία αναμέτρηση που θεωρητικά είναι στα μέτρα της και το αποτέλεσμα εξαρτάται αποκλειστικά από την δική της παρουσία στον αγωνιστικό χώρο.

Η σεζόν δεν έχει εξελιχθεί καλά για την Ανόρθωση, η οποία βρίσκεται στην 10η θέση της βαθμολογίας με 18 βαθμούς και με εκτός έδρας απολογισμό 2-1-5. Προέρχεται πάντως από νίκη ψυχολογίας επί του Αρη Λεμεσού (2-0) στο τελευταίο ματς για τα 2016, που έφτιαξε το κλίμα. Το ρόστερ της απέχει φυσικά κατά πολύ από την ΑΕ Ζακακίου, με την τελευταία να βρίσκεται στην προτελευταία θέση και να διαθέτει την χειρότερη άμυνα συνολικά, αλλά και την χειρότερη εντός έδρας άμυνα (24 γκολ σε 8 αγώνες).

Καταλήγοντας, το ενδεχόμενο να μπει η Ανόρθωση επιθετικά με στόχο να «καθαρίσει» το παιχνίδι από το πρώτο ημίχρονο θα με απασχολήσει στοιχηματικά, με το Over 1.5 στο ημίχρονο να είναι ένα ενδεχόμενο που πληρώνει τρεισήμισι μονάδες και αξίζει κατ’ εμέ το ρίσκο.