Ενενήντα τρία χρόνια χωρίς τίτλο

11.01.2017 - 15:02

Από το 1923, όταν ιδρύθηκε, μέχρι και σήμερα, η Βιγιαρεάλ δεν έχει καταφέρει να φτάσει στην κατάκτηση κάποιου τροπαίου. Η δεύτερη θέση στην Πριμέρα Ντιβιζιόν τη σεζόν 2006-07 και ο αποκλεισμός στα ημιτελικά του Κυπέλλου από την Μπαρτσελόνα την περίοδο 2014-15, είναι ότι έχει να επιδείξει σε εγχώριο επίπεδο.

Για το Κύπελλο Ισπανίας και τη φάση των 16, σήμερα υποδέχεται την Ρεάλ Σοσιεδάδ, όπου καλείται να ανατρέψει το εις βάρος της 3-1 από τον πρώτο αγώνα. Γενικά είναι ομάδα με καλή επιθετική συμπεριφορά, το τελευταίο διάστημα όμως έχει κάποια θέματα στην άμυνα (G/G τα 5 από τα 6 πιο πρόσφατα). Ομάδα με άκρως επιθετική συμπεριφορά η Σοσιεδάδ, δεν σκόραρε μόλις σε 1 από τα 10 πιο πρόσφατα ματς. Λόγω της «ανάγκης» της Βιγιαρεάλ για γκολ, περιμένω να μπει με επιθετικές βλέψεις στην αναμέτρηση και υπάρχουν αρκετές πιθανότητες επιβεβαίωσης του Over 1.5 στο ημίχρονο (συνολικά), σε απόδοση πάνω από δυόμισι μονάδες.

Υποχρεώσεις για το θεσμό του Κυπέλλου, υπάρχουν και στην Ιταλία, με τις πρώτες αναμετρήσεις για τους «16» της διοργάνωσης. Στο ματς που διεξάγεται πρώτο χρονικά, η Φιορεντίνα υποδέχεται την Κιέβο. Πολύ σημαντικός παράγοντας για την γηπεδούχο η έδρα, με απολογισμό 6 νίκες, 5 ισοπαλίες και 1 ήττα (από τον ΠΑΟΚ με 2-3 για το Γιουρόπα Λιγκ), ενώ είναι ομάδα που δίνει βάρος στην διοργάνωση. Πετυχαίνει μία αντίπαλο που δεν βρίσκεται σε καλή κατάσταση τις τελευταίες εβδομάδες, προερχόμενη από βαριά εντός έδρας ήττα (1-4 από Αταλάντα) και το ματς είναι αυτό που λέμε, στα μέτρα της. Σίγουρα πρέπει να ληφθεί υπόψη πως θα ακολουθήσει επαναληπτικός, όπως και να χει όμως θεωρώ πως πρόκειται για ματς που μπορεί να «καθαρίσει» από σήμερα η γηπεδούχος. Το Over 1.5 γκολ στο ημίχρονο από πλευράς Φιορεντίνα, σε απόδοση πάνω από 4.00, θα μπει στο παιχνίδι μου.

Φιορεντίνα – Κιέβο:    Over 1.5 ημ.     4.33    Vistabet
Βιγιαρεάλ – Ρεάλ Σοσιεδάδ:      Over 1.5 ημ.     2.55         Sportingbet