Δύσκολοι καιροί για Πρίγκιπες

05.03.2017 - 13:47

Το τελευταίο πράγμα που απασχολεί τους κατοίκους του Λιχτενστάιν, είναι το ποδόσφαιρο. Είναι ενδεικτικό άλλωστε το γεγονός πως είναι η μόνη χωρα που δεν έχει εγχώριο πρωτάθλημα, λόγω του μικρού ενδιαφέροντος. Η πιο γνωστή ομάδα, η Βαντούζ, μετέχει στο πρωτάθλημα Ελβετίας και είναι ουραγός της κατηγορίας.

Σε ότι αφορά το ιδιοκτησιακό της καθεστώς, η ομάδα ανήκει στην βασιλική οικογένεια του Λιχτενστάιν, με τον Πρίγκηπα Χανς – Ανταμ τον δεύτερο, να είναι αυτή τη στιγμή το μεγάλο κεφάλι και πρακτικά αυτός που έχει την αρμοδιότητα για την ομάδα, η οποία είναι ουραγός της κατηγορίας (4-6-12 ο απολογισμός της), διαθέτει τη χειρότερη εντός έδρας επίδοση, αλλά και μακράν τη χειρότερη άμυνα. Ενθαρρυντικό είναι πως σκοράρει στα 4 τελευταία. Αντίπαλός της σήμερα η πρωτοπόρος Βασιλεία, η οποία μετράει σερί πέντε νικών και χαρακτηρίζεται από το επιθετικό ποδόσφαιρο (62 γκολ σε 22 αγώνες). Το συνολικό Over 1.5 στο ημίχρονο έτσι, είναι μία επιλογή.

Ομάδα συνώνυμο της επίθεσης φέτος, είναι φυσικά η Μονακό, η οποία σε αναμέτρηση για το πρωτάθλημα Γαλλίας υποδέχεται τη Ναντ. Η φιλοξενούμενη δέχεται και σημειώνει γκολ τελευταία, έχοντας παρουσιάσει βελτίωση στην επίθεση και μπορεί να παρασυρθεί σήμερα από τον πολύ γρήγορο ρυθμό που δίνει η επίδοξη πρωταθλήτρια. Καλή και εδώ η τιμή του Over 1.5 γκολ στο ημίχρονο.

Πολύ ωραίο ποδόσφαιρο αποδίδει στην Πριμέρα Ντιβιζιόν η Λας Πάλμας, ομάδα με επιθετικό πλάνο. Την προηγούμενη αγωνιστική έχασε μάλιστα την ευκαιρία να πανηγυρίσει μία ιστορική νίκη στο «Μπερναμπέου» και τον αγώνα με την Ρεάλ Μαδρίτης, δεχόμενη δύο γκολ στο τελευταίο 5λεπτο και αρκέστηκε στην ισοπαλία με 3-3 σκορ. Οπως και να χει το αποτέλεσμα και η εμφάνιση την έχουν γεμίσει αυτοπεποίθηση για τη σημερινή συνάντηση με την ουραγό Οσασούνα, η οποία ουσιαστικά έχει πετάξει... λευκή πετσέτα, φτάνοντας πλέον τα 17 ματς χωρίς νίκη (0-4-13 ο απολογισμός της). Το ενδεχόμενο να νικήσει η γηπεδούχος και στα δύο ημίχρονα, μπαίνει στις επιλογές μου.

Βαντούζ – Βασιλεία:  Over 1.5 ημίχρονο
Λας Πάλμας – Οσασούνα:  Νίκη Λας Πάλμας στα 2 ημίχρονα
Μονακό – Ναντ:   Over 1.5 ημίχρονο