Πέναλτι σήμερα, σκοράκια αύριο

19.04.2017 - 14:17

Αλλη μια μεγάλη βραδιά που θα θυμόμαστε για πολλά χρόνια, μας πρόσφερε χθες το Τσάμπιονς Λιγκ. Ματσάρα στη Μαδρίτη, με τρομερό σασπένς και παράταση, αλλά και κραυγαλέα διαιτητικά λάθη. Ξανά υπέρ των πιο ισχυρών του ζευγαριού, ξανά υπέρ των Ισπανών για την ακρίβεια, όπως είχε συμβεί και στη ρεβάνς της Μπάρσα με την Παρί.

Δεν μπαίνω στην διαδικασία να συγκρίνω ποια ήταν η μεγαλύτερη «σφαγή», δεν έχει νόημα άλλωστε. Το θέμα είναι ότι δεν φαίνεται να υπάρχει η θέληση από τα αφεντικά του ποδοσφαίρου να εξαφανίσουν ή έστω να περιορίσουν στο ελάχιστο τα λάθη που αλλοιώνουν αποτελέσματα. Εγινε μια καλή αρχή με το Goal Line Technology, πλέον πιστεύω όμως ότι θα πρέπει να καθιερωθεί η χρήση του βίντεο και για τα οφσάιντ και τα πέναλτι, αφού οι 2 επιπλέον διαιτητές περιοχής δεν προσφέρουν καμία ουσιαστική βοήθεια. Προσωπικά, προτιμώ να υπάρχουν καθυστερήσεις του μισού λεπτού στην ροή του αγώνα προκειμένου να εξεταστεί το βίντεο μιας φάσης, από το να υπάρχουν διαιτητικά λάθη, είτε αυτά είναι ανθρώπινα κι αθώα είτε σκανδαλώδη. «Μα χάνεται η μαγεία του αθλήματος έτσι», λένε κάποιοι. Το προτιμώ από το να χάνονται γκολ, νίκες, προκρίσεις ή παίκτες, λόγω μιας λανθασμένης διαιτητικής απόφασης.

Αμιγώς στοιχηματικά, μια χαρά ήταν και πάλι το «σεντόνι». Μπορεί να λέμε συχνά-πυκνά ότι το Τσάμπιονς Λιγκ δεν είναι για σοβαρό στοίχημα, τουλάχιστον φέτος όμως μάς έχει χαρίσει ωραιότατα ταμεία. Πότε με σημεία-μαμούθ όπως τα διπλά των Μονακό και Ρεάλ την περασμένη εβδομάδα, πότε με σκόρερ (υπάρχουν 4-5 χαρισματικοί γκολτζήδες στην πιάτσα που είναι… στανταράκια, ακόμα και σαν first scorers), πότε με ακριβή σκορ τα οποία πληρώνουν πολύ, σαν το 18.00+ του 3-1 της Μονακό με την Σίτι στον προηγούμενο γύρο και το χθεσινό 11.00 του 1-2 της Μπάγερν. Οσοι ακολουθήσατε, ακόμα και cash out να κάνατε όταν έμειναν με 10 οι Βαυαροί, μια χαρά κέρδος πήρατε. Προσωπικά το άφησα και έπαιξα μια μικρή κάλυψη στο over 3,5 στις καθυστερήσεις, όταν είχε ανεβεί στο 5.00.

Για τα δυο σημερινά έγραψα από χθες τις σκέψεις μου. Στο Μονακό-Ντόρτμουντ όλοι περιμένουμε πολλά γκολ, αλλά όταν το over 3,5 έχει πέσει στο 1.75 και το g/g στο 1.30, αυτόματα όλα τα στοιχήματα που έχουν να κάνουν με το σκοράρισμα χάνουν την αξία τους. Πολλοί και οι πιθανοί σκόρερς του αγώνα, Φαλκάο, Μπαπέ, Ομπαμεγιάνγκ, Ρόις και δεν συμμαζεύεται, αλλά κι εδώ αξία δεν μπορείς να βρεις, αφού η ανώτατη τιμή για anytime scorer που κυκλοφορεί είναι το 2.20 των Ρόις και Μπαπέ. Φαλκάο και Ομπαμεγιάνγκ πληρώνουν ταβάνι 1.85. Αν υπάρχει αξία κάπου, είναι ο άσος που ανέβηκε στο 3.00+ σήμερα. Το θέμα είναι ότι η Μονακό απόψε προκρίνεται ακόμα και με ήττα. Το αφήνω μόνο για live, ίσως εκεί προκύψει κάποια ευκαιρία στα γκολ.

Στο ματς της Βαρκελώνης, ο ούτως ή άλλως χαμηλός άσος έπεσε ακόμα περισσότερο σήμερα, στο 1.45, με το διπλό να φτάνει στο 6.50+. Υπερβολική απόδοση για την φετινή Γιούβε, δεν «ψήνομαι» όμως γιατί οι Ιταλοί κάνουν την δουλειά τους ακόμα και με βαριά ήττα απόψε. Και για τους Ιταλούς το ρητό «ο σκοπός αγιάζει τα μέσα», είναι… ευαγγέλιο. Δεν είναι τυχαίο ότι η Γιούβε στις 4/5 περιπτώσεις που είχε κερδίσει 3-0 στο α’ ματς, έχασε στην ρεβάνς, πανηγυρίζοντας πάντως την πρόκριση και τις 5 φορές. Ακόμα και το ότι χθες δεν είδαμε κανέναν άσο, με κρατάει μακριά από το να ποντάρω στην αρχική μου σκέψη για 1 ημίχρονο/Χ τελικό. Σήμερα, τουλάχιστον μια γηπεδούχος θα κερδίσει βάσει στατιστικών στις ρεβάνς των προημιτελικών της διοργάνωσης, και η Μπάρσα - κακά τα ψέματα - είναι η πιο πιθανή. Πέραν του Μέσι για πρώτο σκόρερ του αγώνα στο 4.00 (εξήγησα στο χθεσινό κείμενο το σκεπτικό μου), άλλο ένα fun bet που μπήκε στο μυαλό μου σήμερα είναι το να δοθεί πέναλτι. Στο 3.00 κυκλοφορεί ο απλός καταλογισμός πέναλτι, μέχρι και 5.50 πληρώνει το να σκοράρει από την βούλα η Μπάρσα, ο Μέσι δηλαδή αφού 9/10 φορές αυτός τα εκτελεί (Νο2 εκτελεστής είναι ο Νεϊμάρ). Βλέπουμε ότι τα δυο «μεγαθήρια» της Ισπανίας έχουν ευνοϊκές διαιτησίες, η Μπάρσα θα πατήσει πολλές φορές στην περιοχή του Μπουφόν απόψε, άρα θα δοθούν και πολλές αφορμές στον Μπιορν Κάιπερς για να δώσει πέναλτι. Ολλανδός είναι, η Μπάρσα με τους Ολλανδούς πάντα είχε εξαιρετικές σχέσεις από την εποχή του Κρόιφ και μετά, ενώ και τα στατιστικά του βοηθάνε, αφού υπέδειξε πέναλτι υπέρ των γηπεδούχων και στα 4 παιχνίδια Τσάμπιονς Λιγκ που «σφύριξε» την φετινή σεζόν. Μάλιστα στο Μονακό-Τότεναμ 2-1 το Νοέμβρη έδωσε δύο, ένα για κάθε ομάδα. Ακόμα δεν έχω αποφασίσει τι θα ποντάρω τελικά, ό,τι παίξω θα το δείτε στον πίνακα της αρχικής.

Πάμε και στις αυριανές ρεβάνς του Γιουρόπα Λιγκ, όπου θα κυνηγήσω και πάλι την παράταση, σε δύο γήπεδα. Στο Μπεσίκτας-Λυών, όπως φάνηκε και στο ματς της Γαλλίας, οι διαφορές των δύο ομάδων είναι πολύ μικρές. Καλύτεροι οι Τούρκοι στο α’ ημίχρονο όπου θα μπορούσαν κάλλιστα να κάνουν το 0-2, μονότερμα των Γάλλων το β’ μέρος αν και χρειάστηκε μια γκάφα ολκής του Φάμπρι στο φινάλε για να γίνει το 2-1. Τώρα η Μπεσίκτας χρειάζεται οπωσδήποτε νίκη, τής κάνει και το 1-0, εντός έδρας είναι πολύ δυνατή και αήττητη στα 5 ευρωπαϊκά ματς που έπαιξε στο νέο της γήπεδο (2-3-0), το ανησυχητικό είναι ότι ποτέ σ’ αυτά τα παιχνίδια δεν κατάφερε να κρατήσει ανέπαφη την εστία της και nαπουσία του τιμωρημένου βασικότατου στόπερ Μαρσέλο δυσκολεύει ακόμα περισσότερο το έργο της, απέναντι στην πιο παραγωγική επίθεση του φετινού Γιουρόπα Λιγκ (18 γκολ μετρά η Λυών, μέσος όρος 3.6 τέρματα/παιχνίδι!). Ο Κουαρέσμα επιστρέφει, σε αντίθεση με τον σκόρερ Αμπουμπακάρ που είναι και πάλι τιμωρημένος, Λακαζέτ, Βαλμπουενά και Φεκίρ δεν ταξίδεψαν καν στην Κορσική για το ματς με την Μπαστιά, το οποίο διεκόπη λόγω επεισοδίων στο ημίχρονο, υπάρχουν λοιπόν ευνοϊκές ειδήσεις για να δούμε ένα γεμάτο παιχνίδι, με γκολ εκατέρωθεν. Τόσο το over όσο και το g/g πληρώνουν βαριά-βαριά 1.55, το 2.50+ στον άσο είναι ελκυστικό για Μπεσίκτας συνυπολογίζοντας και τις κακές εκτός έδρας επιδόσεις της Λυών φέτος, δεν αποκλείω να δούμε άλλο ένα 2-1, υπέρ των Τούρκων αυτή την φορά, και να κριθεί η πρόκριση μετά τα 90’. Κοντά στο 10.00 πληρώνει, μιλάμε για ένα σκορ ιδιαίτερα συνηθισμένο, το οποίο εμφανίστηκε στην εντός έδρας ρεβάνς της Μπεσίκτας με την Χάποελ Μπερ Σεβά στη φάση των «32», αλλά και στις 3 τελευταίες εκτός έδρας ήττες της Λυών από Παρί, Ρόμα και Γκινγκάμπ.

Στο Σάλκε-Αγιαξ, η εικόνα και το σκορ του α’ αγώνα δίνουν ξεκάθαρο προβάδισμα πρόκρισης στον «Αίαντα», αφού ήταν κατά κράτος καλύτερος και το 2-0 τον αδικεί βάσει των πολλών ευκαιριών που δημιούργησε. Ωστόσο, μιλάμε για μια εξαιρετικά νεανική ομάδα με μέσο όρο ηλικίας μόλις τα 22 χρόνια κι αυτό το έλλειμα εμπειρίας δεν αποκλείεται να παίξει σημαντικό ρόλο στην ρεβάνς. Μακριά απ’ το Άμστερνταμ άλλωστε δεν είναι το ίδιο δυνατός, μετρά αισίως 4 ευρωπαϊκά ταξίδια χωρίς νίκη, με πιο πρόσφατο την ήττα με 2-1 στην Κοπεγχάγη. Η Σάλκε μπορεί να μην εντυπωσιάζει με τις εμφανίσεις της, είναι όμως από τις παραδοσιακές δυνάμεις της Μπουντεσλίγκα, με αρκετούς έμπειρους παίκτες και ισχυρή έδρα, όπου μετρά 3 νίκες σε ισάριθμα ματς με Ολλανδούς, και οι τρεις μάλιστα άσοι με 3 γκολ διαφορά! Το 1.90 του άσου δεν με «τρελαίνει», προσωπικά θα κυνηγήσω κι εδώ με λίγα ευρουλάκια το σκορ που στέλνει το ματς σε παράταση. Κοντά στο 10.00 κι εδώ το 2-0.

Στα άλλα δύο αυριανά ματς θεωρώ πολύ πιο δύσκολο το ενδεχόμενο παράτασης. Απόλυτα ισορροπημένο σετ έχουμε στο Γκενκ-Θέλτα, με τους Βέλγους να ψάχνουν μια νίκη έστω και με… μισό-μηδέν, μετά το 3-2 του Βίγκο. Αν σκεφτούμε ότι φέτος στην Ευρώπη έχουν εντός έδρας ρεκόρ 7-1-0 με μόλις 2 γκολ παθητικό, μόνο απίθανο δεν είναι. Λογικά θα δούμε και πάλι μεγάλο σκορ, αφού επιθετικά είναι δυνατές, αμυντικά όμως έχουν θέματα. Βέβαια και εδώ το over και το g/g πληρώνουν ταβάνι 1.60. Αξιόλογο στατιστικό αυτό που θέλει την Θέλτα να σκοράρει από 2 γκολ και στα 4 τελευταία ευρωπαϊκά της ταξίδια, κερδίζοντας τα 3 πιο πρόσφατα με το ίδιο σκορ, 0-2.

Ψιλοαδιάφορη στοιχηματικά η ρεβάνς του «Ολντ Τράφορντ» με τον άσο στο 1.25. Η Γιουνάιτεντ ήταν ανώτερη στις Βρυξέλλες και θα μπορούσε να κάνει το 0-2 προτού ισοφαριστεί σε 1-1 στο φινάλε, το 2-0 επί της Τσέλσι την Κυριακή έχει ανεβάσει την ψυχολογία της στα ύψη και ο Μουρίνιο έχει θέσει ως στόχο την κατάκτηση του Γιουρόπα Λιγκ, που είναι και το μοναδικό ευρωπαϊκό τρόπαιο που λείπει από το παλμαρέ της. Τρεις φορές στο παρελθόν έχει υποδεχθεί στο Μάντσεστερ την Αντερλεχτ πετυχαίνοντας ισάριθμες νίκες, μάλιστα το 10-0 του 1956, σε ματς που είχε φιλοξενηθεί στο παλιό γήπεδο της Μάντσεστερ Σίτι, το «Μέιν Ρόουντ», παραμένει μέχρι και σήμερα η πιο μεγάλη νίκη που έχει πετύχει στην Ευρώπη η Γιουνάιτεντ και αντίστοιχα η πιο βαριά ήττα στην ευρωπαϊκή ιστορία της Αντερλεχτ, η οποία δεν έχει κερδίσει ποτέ στην Αγγλία (0-2-13). Η ομάδα του Μουρίνιο έχει κάνει το 5/5 εντός έδρας στην Ευρώπη φέτος δεχόμενη μόλις ένα γκολ, άρα ακόμα και το καλοπληρωμένο g/g δεν στέκει απόλυτα σαν επιλογή.

Αυτά ως σκέψεις για σήμερα και αύριο, ό,τι ποντάρω το βλέπετε μπροστά. Καλή τύχη στις επιλογές σας, καλή τηλεθέαση, τα ξαναλέμε εδώ την Παρασκευή…